NEWS: BLOG ZNOVU OBNOVEN!!! TĚŠTE SE NA PŘÍVAL NOVINEK, HUDEBNÍ KLIP DNE, UŽITEČNÉ RADY A MNOHO DALŠÍHO

VÍTEJTE NA BLOGU LODSNU.BLOG.CZ - INFO BLOGU O VŠEM

Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Říjen 2010O skatu - Board-deska

28. října 2010 v 11:14 | Zac |  Skateboarding
Největší částí skateboardu je vlastní prkno (board), říká se mu deska (decks).Nejlepší skateboardové desky se vyrábějí ze sedmi vrstev kanadského, nebo amerického javoru, jež se slepují v teple a pod tlakem ve velkém lisu. Zadní část desky přečnívá a je zahnutá nahoru (tail), přední část rovněž přečnívá (nose).I strany desky jsou zahnuty nahoru a povrch je konkávní. Této vlastnosti se říká concave. Concave skaterovi umožňuje bezpečně stát na desce.
Griptape
Obrazek

Deska je na vrchní straně polepena drsnou fólií (griptape), připomínající skelný papír. Polep by měl zabránit tomu, aby skater na desce nepodklouznul. Kromě toho bez griptape by prkno horko těžko dostal do vzduchu.
Truck - návprava

Skateboardová náprava (truck) se skládá z hangru (držáku osy), dvou silentbloků (tlumičů), kingpinu a baseplate. Baseplate (základna) je ta část, která je připevněna k desce. Kingpin je šroub, na kterém jsou nasazeny silentbloky a který drží celý truck pohromadě.

Všechny značkové nápravy jsou vyrobeny z pevné a lehké slitiny hliníku, osy z vysoce pružné legované oceli. To zaručuje jejich vysokou trvanlivost. Zpravidla nápravy vydrží jeden rok i při extrémně vysokém zatížení.

Některé nápravy jsou vhodnější pro skatery, kteří dávají přednost pevnému řízení s větší stabilitou. Jiné reagují na přemístění tělesné hmotnosti citlivěji. Hlavním pravidlem je: Čím je hanger k baseplate kolmější, tím se nápravy řídí lehčeji. Pro street je dobré, když se skejt dá lépe řídit. V "U" rampě je zase vhodnější stabilní skejt.
Wheels - kolečka

Wheels (kolečka)
Obrazekjsou nabízena v mnoha velikostech a v různých barvách. Zpravidla mívají průměr 40 mm. Jsou vyrobeny z polyuretanu, velmi pevné a pružné umělé hmoty. Uretan se pohybuje lehce a rychle na mnoha typech povrchu a může být zpracován tak, aby měl velkou trvanlivost.

Tvrdost koleček měří technici přístrojem nazývaným durometr a udává se ve škále od 1 do 100, měrnou jednotkou je Shore A. Tvrdost koleček se pohybuje v rozsahu 80A až 99A, převážná část má tvrdost kolem 98A.

Velmi tvrdá kolečka jsou oblíbená pro jejich rychlost na hladkých typech povrchu, například na kovových a dřevěných rampách, a pro jejich rovnoměrný skluz. Bohužel se však extrémní tvrdosti nedá dosáhnout bez jisté ztráty pružnosti, jež je důležitá, pokud chcete jezdit na tvrdším povrchu.

Většina skaterů si vybírá tvrdost mezi 95A a 98A pro jízdu po ulicích a poněkud tvrdší pro rampu. Velmi měkká klečka se používají k závodům na silnici a k ježdění na nerovných terénech. Jejich tvrdost se všeobecně pohybuje mezi 78A a 85A.

Při pravidelném skejtování se kolečka opotřebovávají. Je proto vhodné je měnit, např. přední za zadní, křížem, dokola ap.
Bearings - kuličková ložiska
Obrazek

Všechna kolečka skateboardu používají standardní pár ložisek, který je známý jako typ 608. Olej se nepoužívá. Ložisko se čistí občas prachovkou, otře se hadrem. Ale mazat olejem, tím se nic nezíská. Jen šmír v ložisku.

V zásadě je skateboard jednoduchým sportovním nářadím, které ani moc péče nepotřebuje. Je jen potřeba čas od času utáhnout šrouby, které připevňují nápravy k desce.

video návod - tricky na skateboardu

28. října 2010 v 11:12 | Zac |  Skateboarding
Základy skateboardingu

Jak udělat Ollie

Jak udělat kickflip

Jak udělat Heelflip

Tricky na skateboardu

28. října 2010 v 11:06 | Zac |  Skateboarding
Ollie:
je základní trik, kterýby si měli dávat všichni co chcou jezdit na skateboardu. Vykutí se asi takto : Stoupnete si na tu stranu ,jak se vám líp jezdí a nohy dáte takto : tu přední (první nohu po směru jízdy) dejte pro začátek někde těsně za přední šroubky a trochu víc ven z desky ,zadní nohu dejte na patku,a to co nejdál. (Skate musí mýt nutně grip,jinak to moc nejde !!!) Zadní nohu prudce kopněte proti zemi až to ťukne a poté ihned švihněte nohu prudce vzhůru, přední noha táhněte zároveň s nakláněním desky rychle nahoru po gripu. Když kopnete oba pohyby současně skate půjde za přední nohou.Poté zkuste vrátit nohy na desku a je to.Časem si to vychytáte. Je dobré potom pohyb zrychlit,a zesílit, aby jste ollie zvýšili.
Kickflip:
Je to trik, při kterém se vám skejt protočí pod nohama o 360 podél nejdelší osy. Je dost náročný a chce hodně cviku. Jeďte pomalou rychlostí, přední nohu dejte někam mezi šrouby a prostředek, ale k vnitřní straně skejtu, zadní dejte na patku. Zadní nohou přidupněte patku jako na ollie, přední nohu kopněte do vnitřní strany a zadní nohu odlehčete (chce to hodně cviku, než si vychytáte přetáčení skejtu). Při letu se vám skejt pod nohama přetáčí, snažte se přední nohu vrátit nad skejt. Pokud se vám to podaří, tak si kickflip odjedete jako ollie.
(Pop) Shove-it:
Jde o snazší trik,než kick-flip . Dáte nohy jako na ollie a při shove-itu jen střelíte přední nohu od sebe a zadní za sebe ,až se deska začne točit jako hodiny , jakmile se přetočí (Je nutné aby rotovala pod nohama) tak na ni vraťte nohy a je to .Při pop shove-itu jde o kombinaci ollie a shove-itu - Přikopnete si zároveň desku zadní nohou do vzduchu.
50-50 grind:
Při tomto triku grindujete po obou tracích po překážce.
Jedete mírně šikmo k překážce, uděláte ollie (tim, že jste šikmo, se snadno dostanete nad překážku). Jakmile jste nad překážkou, musíte skejt vyrovnat tak, aby jste dopadly oběma trekama na překážku, pokud se vám to nepovede, tak to dopadne špatně. Při grindu musíte být vyrovnaní, aby vám to nepodklouzlo. Tenhle trik se dá odjet dvěma způsoby: 1. Počkat, až překážka skončí a sjet jí. 2. Přenést váhu na zadní nohu a vysunout skejt z překážky.
Boardslide:
Při tomto triku na překážce slidujete po desce (překážka je mezi truckama). Jedete podél překážky, uděláte ollie 90 a dopadnete na překážku (na překážce musíte váhu vyrovnat


Heelflip

Je to trik, při kterém se vám skejt protočí pod nohama o 360 podel nejdelší osy, ale na druhou stranu než kickflip. Jeďte pomalou rychlostí, v postavení jako na ollie,ale měla by vám správně koukat spicka boty přes desku. Zadní nohou přidupněte patku, přední nohu kopněte do vnější strany a zadní nohu odlechčete. Při letu se vám skejt pod nohama přetáčí, snažte se přední nohu vrátit nad skejt. Pokud se vám to podaří, tak si heelflip odjedete jako ollie.
Varial heelflip

Při tomto triku se vám skejt otočí do heelflipu a zároveň do fs shove-itu. Jeďte normální rychlostí v postavení na heelflipa. Špička přední nohy by měla hodně přečuhovat a zadní noha by měla být hodně na vnitřní hraně. zadní nohu normálně sešlápněte a táhněte před sebe. Přední nohu koněte normálně do heelflipa, ale mírně dolu. Skejt by se měl točit, vy si srovnejte nohy, dopadněte a jeďte.
Crooked grind
Při tomto triku grindujete po předních tracích a zadníma jste odklonění od překážky. Je jednoduší na bs. Dělá se stejně jako noseslide, jenom jedete podel překážky. Uděláte ollie a ve vzduchu se předníma tracama natočíte k překážce. Předníma na ní dopadnete a grindujete. Je to hodně těžký odject protože skejt se vždycky blbě přetočí, takže nejlehčí je to do fakie, nebo shove-item.
Pop shove-it 360

Při tomto triku se vám skejt pod nohama otočí o 360, je to docela zajímavá podívaná. Pokud umíte change foot bude to pro vás jednoduší, ale dá se to naučit i bez něj (tento trik je jednoduší ve fakie). Jedete teda ve fakie v postavení na ollie. Kopnete jako do shove-itu, ale do obou nohou dáte větší sílu. Chce to pořádně vychytat kopání a dopad. Ze začátku se vám bude stávat, že skejt bude dopadat jinde než vy, chce to hodně cviku.
bs ollie

Při tomto triku se se skejtem otočíte o 180 na opačnou stranu než na fs. Jedete, ze začátku spíš pomalejší rychlostí, v postavení na ollie. Začnete zatáčet na druhou stranu než na fs, uděláte ollie, ale přední nohu táhnete nahoru a zároveň do strany a zadní nohu při odlehčování táhnete do druhé strany (opakuji v opačném směru než fs), tím se začnete otáčet. Ve vzduchu musíte nohy vyrovnat tak, abyste dopadly všema kolečkama najednou, pokud to neuděláte jednoduše se převážíte a...
fs kickflip

Je to trik, při kterem skejt dělá flipa a vy se s nim točíte do fs. Jeďte v postavení na flipa. Začněte mírně zatáčet. Zadní nohu hodně přidupněte a suňte jí do předu. Přední nohu kopněte hodně do strany, tím se začnete otáčet do fs a skejt se vám pod nohama bude překlápět. potom to jednoduše dopadnete a odjedete.
bs heelflip

Je to trik, při kterém skejt dělá heelflipa a vy se s nim točíte do bs. Jeďte v postavení na heelflipa. Začněte mírně zatáčet. Zadní nohu přidupněte a suňte jí do zadu. Přední nohu kopněte do heelflipa, víc do strany, tím se začnete otáčet do bs a skejt se vám pod nohama bude otáčet. potom to jednoduše dopadnete a odjedete.
Fakie ollie

Je to prostě ollie ve fakie (pozadu). Jednoduše jedete ve fakie a dáte ollie, jenom se musíte navážit víc na předek skejtu, jinak bude zůstavat za váma v horším případě dopadnete na patku a přelítnete.
fs shove-it

Je to trik jako pop shove-it, jenom se skejt bude otáčet na druhou stranu. Je vo něco těžší, protože na skejt nevidíte. Jak sem řekl je to to samý jako pop, jenom přední nohu kopnete do zadu a zadní do předu-je nutné ho vychytat!
fs ollie

Při tomto triku se se skejtem otočíte o 180. Jedete, ze začátku spíš pomalejší rychlostí, v postavení na ollie. Začnete zatáčet, uděláte ollie, ale přední nohu táhnete nahoru a zároveň do strany a zadní nohu při odlehčování táhnete do druhý strany, tím se začnete otáčet. Ve vzduchu musíte nohy vyrovnat tak, abyste dopadly všema kolečkama najednou, pokud to neuděláte jednoduše se převážíte a ... .
360 flip
Při tomto triku se vám skejt otčí do flipu a zároveň do pop shove-itu 360. Jeďte normální rychlostí v postavení na flipa, akorád zadní noha bude hodně na vnější hraně. zadní nohu normálně sešlápněte a táhněte za sebe. Přední nohu koněte normálně do flipa, ale mírně dolu. Skejt by se měl točit, vy si srřovnejte nohy, dopadněte a odjeďte.
5-0 grind

Na tento trik musíte mít dost vychytané ollie, je to trik, při kterém grindujete po zadních tracích. Jedete jako na 50-50, uděláte ollie, ale ve vzduchu se převážíte na zadní nohu.Tim dokážete to, že dopadnete na překážku jenom zadníma trekama. Nesmíte se ale převážit moc, aby vám to nepodklouzlo. Potom si to tak po zadních tracích grindujete. Tento trik se dá odjet dvěma způsoby: 1. Počkáte, až překážka skončí a normálně jí sjedete. 2. Musíte přední nohu táhnout do strany a zadní do druhé strany (tim dosáhnete toho, že se dostanete jakoby do tailslidu), potom skejt stáhnete z překážky.

Nose grind

Při tomto triku grindujete po předních trackách. Jeďte stejně jako na 50-50, udělejte ollie a ve vzduchu stlačte přední nohou prkno dolů. Tím dopadnete na překázku pouze předníma trekama. Je důležité se dobře vyvázit, jinak vám skejt podjede, nebo se zaseknete. Tento trik se nejlíp odjízdí na konci překážky- prostě jí sjedete.
Noseslide

Je to trik při kterém slidujete po přední patce. Jedete mírně šikmo k překázce, uděláte ollie, ale tak, ze přední nohu táhnete mírně do strany (aby ste se otočili o 90) taky jí musíte táhnout víc nahoru, aby se vám dostala až na patku, mezitím uvolňujete zadní nohu. Pak přistanete na překážce, tam musíte bejt úplně vyrovnaní, protože když se někam nakloníte, tak vám to buď uklouzne, nebo ze zaseknete. Pokud se vám to povede, tak budete chvíli slidovat. Vodject se to dá dvěma způsobama: 1. Do fakie, zadní nohu táhnete směrem k překážce (před sebe) a přední směrem vod překážky (za sebe). 2. Do normálu, akorát zadní za sebe a přední před sebe. Při dopadu si musíte dát bacha na to, aby ste měli rozloženou váhu v obou nohách, jinak byste se převážili a...

Jak jezdit na skateboardu

28. října 2010 v 11:06 | Zac |  Skateboarding
Chceš začít jezdit na skateboardu a nevíš, jak začít? Ve skateparku nebo na parkovišti najdete hodně zkušených kamarádů, kteří ti určitě rádi poradí. A pak je tu taky tento článek s troškou skateboardové teorie pro úplné začátečníky.
Jak tedy začít. Pořiď si prkno. Může být fungl nové nebo od kámoše nebo z bazaru. Raději nenakupuj prkna v supermarketu. Jsou sice levná, ale jsou většinou z nekvalitního materiálu. Špatně se řídí, mají tvrdá kolečka, nekvalitní nápravy z měkkého materiálu a velmi špatně se na něm jezdí. Desky se často lámou nebo upadávají kolečka. Raději popros rodiče a zajděte doskateshopu pro kvalitní a bezpečné prkno. Je sice trochu dražší, ale dýl vydrží.
výbavaK prknu je dobré pořídit si boty na skateboard. Můžeš sice jezdit i v normálních botách, ale bude to obtížnější a také nebezpečnější. Skateboardové boty mají velkou plochou a hladkou podrážku, aby dobře seděly na desce. Jsou vybaveny výztuhami a zesílením na nejvíce namáhaných místech. Je dobré opatřit si helmu. Někteří si v helmě můžou připadat hloupě, ale v mnoha skateparcích jsou helmy vyžadovány. Stejně tak chrániče na kolena a lokty můžou zabránit vážnějšímu poranění, kvůli kterému bys musel trénování na skateboardu na čas přerušit, a to přece nechceš.
Výbavu máme, tak do toho. Pokud máš nové prkno, na které zatím nejsi zvyklý, postavpostoj ho nejdříve na hrubší povrch, třeba na trávu nebo doma na koberec. Pak se na něj postav a zkus poskočit. Další cvik je snažit se udržet rovnováhu nejprve na předních a pak na zadních kolečkách. Najdi takovou polohu nohou, ve které se cítíš na desce nejjistěji.
goffy vs regularDalší, co potřebuješ zjistit je, jestli ti více vyhovuje mít vpředu pravou nebo levou nohu. Podle následující triků zjistíš, zda máš postojGOOFY (pravá noha v předu) nebo REGULAR (levá noha vpředu):
Medoda č. 1: Vezmi míč a postav jej před sebe na zem. Teď do něj kopni. Noha, kterou jsi kopnul bude pravděpodobně ve tvém postoji vzadu.
Metoda č. 2: Jdi do schodů. Noha, kterou vykročíš jako první je tvá zadní noha v postoji.
Metoda č. 3: Tento fígl nesmíš prokouknout, jinak to nefunguje. Takže teď čti dál a jak řeknu dost, přestaneš číst a půjdeš si to zkusit. Postav se do stoje spojného (kdo nechodil do tělocviku je to s nohama těsně u sebe) a požádej někoho, aby do tebe zezadu strčil. STOP, nečti dál a udělej to.----- Tak, doufám, že jsi nespadl. Určitě ne, protože když jsi padal, předsunul jsi jednu nohu, abys neupadl. Tahle noha bude tvá zadní noha v postoji.
Odrážení
Nejlépe se provádí na hladkém asfaltu nebo betonové ploše. Dej svoji přední nohu na odráženíprkno tak, aby byla přímo nad předními trucky nebo kousek za nimi. Zadní nohou se odrážej. Jakmile nabereš dostatečnou rychlost, postav zadní nohu na prkno. Pokud jedeš z kopečka a chceš zastavit nebo zpomalit, uděláš to otočkou. Nakloníš se lehce na tu stranu, kam chceš zabočit. Lepší obrat nebo zastavení je přenést váhu na zadní nohu a přední kolečka otočit do směru, kam chceš zabočit. Chce to ale trochu tréninku. Odrážení, pojíždění a otočky dokonale natrénuj, abys získal jistotu a dokonale se sžil s prknem.
Zastavení
Teď, když víš, jak jezdit, možná se ti bude hodit umět zastavit.
Footbreaking (brzda nohou). Nejjednodušší způsob je zadní nohou zabrzdit o zem. Ale jako všechno to chce pořádně nacvičit.
Heel Drag. Je to běžný způsob zastavování u pokročilejších skateboarďáků. Přenes váhu na zadní patu, takže zadní část prkna sešlápneš, aby se přední část ocitla ve vzduchu.
Bail! Když nic jiného nefunguje, můžeš z prkna jednoduše seskočit. Pokrč kolena a když skočíš dopředu, skateboard obvykle zastaví.
Obloučky
Obloučky se dělají podobně jako na snowboardu. Za jízdy přenášíš střídavě váhu na paty a na špičky. Čím důrazněji zatlačíš patami nebo špičkami na desku, tím ostřejší bude oblouk. Časem zjistíš, že otočky jsou snadnější, jestliže nakloníš tělo ve směru oblouku.
Jakmile zvládneš jízdu na rovném parkovišti, co takhle zkusit skatepark? Lavičky, rampy a tak? Směle do toho! Pamatuj si tři pravidla:
Pravidlo č. 1: Váha vždy na přední noze.
Pravidlo č. 2:Co nejvíce pokrčená kolena. Tvé tělo se tak lépe přizpůsobí pohybům. Čím uvolněnější a pokrčenější budou tvá kolena, tím lépe budete jezdit.
Pravidlo č. 3Buď uvolněný. Přizpůsob své tělo pohybům a nebuď prkno na prkně.
To by pro začátek stačilo. Poctivě trénuj a příště se podíváme na některé základní tricky.